site banner

Small-Scale Question Sunday for October 26, 2025

Do you have a dumb question that you're kind of embarrassed to ask in the main thread? Is there something you're just not sure about?

This is your opportunity to ask questions. No question too simple or too silly.

Culture war topics are accepted, and proposals for a better intro post are appreciated.

2
Jump in the discussion.

No email address required.

Anyone here with experience when it comes to meal-replacements?

I have, on a few occasions, tried various flavors of Huel:

  • It tastes like ass chalk.
  • A single bottle 500ml bottle is only 400 kcal, which is a fucking salad, not a meal as far as I'm concerned.
  • I can get a 12 pack for £42 on Amazon, which comes to a stupidly low 114 kcal/£. And that's just a nominal two days of consumption.

A diet of takeout, even something fancy, will almost certainly beat it on calories per unit of currency. I don't really see the point unless I'm traveling and don't want to deal with a "normal" snack. It's very much not a full meal either way.

Why do I even ask? I'm consumed with exam anxiety, my meds suppress my appetite, and I can't be arsed to cook right now (even if, in all honesty, it won't cut down into study time). Plus a moderate caloric deficit is something I don't mind, from a weight loss perspective, I just don't like getting stiffed on the calories I get. I would be happy getting 1800-2000 a day, which is about what I can reasonably continue for days/weeks without feeling like I'm starving.

In other words, can you think of something superior on metrics such as taste, price per calorie, which I can stock up on?

(Please don't suggest sticks of butter, pemmican or drinking cooking oil. I'm only human. If all else fails, it's McDonald's and their shakes that have calorie densities comparable to nuclear fission)

Avoid anything with Pea protein as its primary protein source (or that uses it at all), it is disgusting. Huel was fine when it used milk protein.

The issue is that a lot of these companies want to sell to vegans (for whom I imagine a nutritionally complete easy meal is a great convenience) and don't want to maintain separate production lines, sacrificing taste along the way.